Nem vagyok egy nagy fantasy szakértő, de barátaim mágikus erejének és extra képességeinek köszönhetően összegyűjtöttük a kardozós, kalandozós, barangolós, varázslós fantasy filmkliséket.
A LÉNYEK:
- Emberek, törpék, elfek, entek, orkok, faunok, goblinok, tündék, lidércek, trollok, vérfarkasok, sárkányok, griff madarak, boszorkányok és még ki tudjak mik, teljesen ismeretlen lények földön, vízben, levegőben.
- A kis törpék mindig csúnyák, mogorvák, egyszerűek, de lehet rájuk számítani (fejszével vagy valami hatalmas dologgal harcolnak, amit alig bírnak el, de lelkesek).
- Mindig szokott lenni egy nagydarab - a film végéig nem látott - jóságos lény (sas, sárkány, bármi), ami egyszer csak a távolból "berepül" és megmenti a bajban lévőket és a jó ügyet.
- A harcias amazonok mindig szexi bőrruciban vannak és érthetetlenül fel van polcolva a mellük.
- Számtalan lény és mágus él a vidéken extra képességekkel, de mégis az emberek közül kerül ki a király.
- A lények legtöbbje ért és beszél az emberek nyelvén.
AZ EMBEREK:
- A főhős a történet elején egy szociopata harcos, aki éli a maga világát és nem akar már az emberek oldalán harcolni. A film végére kiderül, hogy a uralkodói vér csörgedezik az ereiben és király lesz.
Nagyon kevés a néger a fantasy filmekben.
- Mindig van egy lány, aki harcolni akar a lovag / barbár oldalán, de a faterja nem engedi. A végső ütközetben természetesen részt vesz, ő fut legelöl a harcban, az ő mellei is kibuggyannak a bőrruha alól. (Közben kiderül, hogy jól nyilaz például.)
- Fantasy-romantika: a halhatatlan lények közé tartozó női főhős lemond halhatatlanságáról, hogy humán szerelmével élhessen.
AZ ÚT:
- A kalandozó csapatban mindig van feszkó a nagyon különböző karakterek között. Leggyakrabban a mogorva törpe és a bonviván bajvívó kap hajba.
- A veszélyes út során a jók mindig megszállnak egy fogadóban, ahol újabb veszély leselkedik rájuk. Ha az erdőben költik az éjszakát, akkor a törpe horkolása zavarja meg az éjszaka csendjét.
- A folyón történő átkelés sosem megy simán. Valaki tuti beleesik, aki aztán vízesés felé sodródik.
- Egy hágón mindig keresztül kell menni. (A mélybe eső kő jelzi: magasan vannak.)
- Ha az úton egy nagyon nagy kő áll a kalandozó csapat útjába, akkor egy farúddal alápattintanak és már mennek is tovább.
- Ha a rosszak csapatában van egy varázsló / boszorkány, akkor az üveggömbön / füstön keresztül idézi meg és láttatja a barangoló csapatot a főgonosznak.
- Eleve térképnélküliség van. Néha kis mozgó lábnyom mutatja az utat, vagy találnak egy barlangrajzot, fába / kőbe vésett Lonely Planet-et.
- Az út során mindig eltűnik valaki, vagy megsértődik. Ha megsértődik, mindig akkor kerül elő, mikor a csapat másik fele már a csávában van (=megkötözve).
- A hegyben legtöbbször van egy alagút. Gyakori, hogy a hágó tetején van egy fahíd, ami csak problémát okoz, hiszen az utolsó átmenőnél elkezd leszakadni, vagy veszélyes madarak okoznak bajt. (Egy "jó" általában itt hal meg.)
- Az út során mindig van láva, mocsár, vagy bugyborékoló folyó, amibe egy vagy több főhős majdnem belezuhan, de fentről az utolsó pillanatban teljesen váratlanul és oda nem illő módon egy lián nyúlik be (vagy jön a már említett repülő sas, sólyom segítség).
A CSATA:
Csatában a két sereg egymásnak rohan, de a főhős és a főgonosz 10.000 harcoló között is megtalálja egymást a csatatéren.
- Belegondolni is elképesztő, milyen kondi és adrenalin lehetett egy középkori ütközetet végigharcolni pajzs + kard kombóval, minimum sodronyingben, vagy egy jó mellvértben. (Ráadásul a törpe fején mindig furcsán csúszkál a sisak.)
- Az erdőben rejtélyes lények lakoznak, akik semlegesek maradnak az emberek háborújában, mint Svájc. Aztán persze belesodródnak a harcokba (természetesen a jó oldalán).
- Az öreg király reumát, lumbágót és Alzheimer-kórt meghazudtolva harcol, de elesik az ütközetben.
- A csata fordulópontján a galambősz mágus szuperképességét elkezdi használni, a varázslástól persze kimerül, térdre rogy.
- A harcosok minden csapása halálos, minden nyílvessző öl. A fegyverforgatás mesterfokon történik. A fegyvert a történet során másra is használják, pl. almapucolás, frenkizés, nyílvesszővel kötél feljuttatása, törpék megviccelése, kígyó elkapása, stb.).
- A haverra hátulról rárontó ellenséget 20 méterről a másik "jó" karddal mellbe hajítja, az ellen hörögve esik össze. Ilyenkor a 2 barát összenéz és hiába veszítenek értékes másodperceket, senki nem támad rájuk.
- Ha a csata várban zajlik, akkor a vár összeomlása jelzi a gonosz erők halálát.
- A főhős az összeomló várból kifelé rohan, mögötte omlik le a kőhíd, kamera a mélybe mutat, majd az utolsó pillanatban egy földöntúli ugrással, vagy a sas menetrendszeri érkezésével megmenekül.
A TÁRGYAK:
- Fegyverek: a vágófegyverek arzenálja nagyon széles, minden karakternek különböző típusú fegyvere van, nincs azonos "márka": másfél-kezes kardok, kétkezes pallosok, bárdok, szablyák, handzsár, jatagán. (Amúgy hogy bírják el azt a kurva nagy kardot egy kézzel?)
- Valahol messze földön van egy kard, melyet ha megszerzel, varázserőre teszel szert.
- Bármikor elő tud kerülni egy láthatatlanná tévő köpönyeg, vagy egy démonidézésre alkalmas amulett, esetleg egy főhősre váró varázskoktél.
- A varázslathoz szükséges dolgok mindig kis üvegcsékben vannak. (A fontos törik össze, de mégis pótolható.)
- Rejtekajtó, mögötte egy teljesen új világ, vagy a nagy tudást tartalmazó kódex található. Rossz esetben kurva nagy mélység.
- Mindig a kis lények őrzik a kulcsokat, immár évszázadok óta rejtegetve, de a hős mindig meg tudja dumálni, hogy ezt adják oda neki valamiért.
- A varázstárgyak a film elején a főhős kezében még nem működnek, de mire a hős lelke is átveszi a fondorlatot, a cucc a végső csatát eldöntő eszközzé válik.
Ha ez nem volt elég, akkor lapozz a 235. oldalra és öld meg a sárkányt!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Az Avatar, mint sci-fi 2011.08.24. 15:02:37
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
rettentó 2011.08.24. 09:31:02
Ritka az olyan fantasy, akár könyvben, akár filmben, ahol a szerző el tudott szakadni A gyűrűk ura világától, ennek ellenére milliók imádják ezeket. A A faun labirintusa üdítő kivétel, de Mervyn Peake, George MacDonald, vagy C. S. Lewis is, bár ők még nem T.U. (Tolkien után) írtak.
"A harcosok minden csapása halálos, minden nyílvessző öl." ld. Legolas, ahogy Kerry Kingként pengeti az íjat a filmben. Ez mitológiai motívum, ld. Achilles: amíg haragszik, és nem harcol, az akhájok szívnak, aztán pedig nem kérdés, hogy övék lesz Trója, két lábon járó csodafegyver.
rettentó 2011.08.24. 10:07:36
:-) Hacsak valamelyik Conanban nincs.
Bunny Munro 2011.08.24. 12:16:24
tucano 2011.08.24. 13:24:00
Azt meg végképpen hiba kihagyni, hogy teljes szomorúsággal tölt el, amikor minden fantasy végén a mágikus világnak is vége. Tündék elmennek, varázslók kihalnak, sárkányfej a falra kerül. Ami meg krvára idegesít, hogy minden fantasyban vmi ír-kelta katyvasz nyelven kell énekelni, olyan mint egy lassú gargalizálás. Mi a pcsáért nem lehet egyszer csárdás vagy mittudomén polka?
Peter T. Sinclare 2011.08.24. 13:24:14
Uva 2011.08.24. 13:25:28
vargatom 2011.08.24. 13:29:12
Egyébként még a kurva nagy kardok se szoktak 2-3 kilónál nehezebbek lenni, ez meg a klasszikus tévhitek egyike ;) A komplett lemezvértezet is könnyebb, mint egy mai amerikai katona menetfelszerelése(!), ráadásul nem mind a vállat húzza, hanem egyenletesen oszlik el az egész testen. Persze ettől még piszkosul kimerítő harcolni benne.
NaMajdEn 2011.08.24. 13:29:20
Nem a klisék miatt szeretik az embereket ezeket.
De azt is valószínűsítem hogy az író a látottak alapján ítél. Azért a könyv egy picit más...
oOMoHiOo (törölt) 2011.08.24. 13:30:11
Spanyolviasz ismét nem lett feltalálva, de egy postnak ez is elment.
NaMajdEn 2011.08.24. 13:31:08
"Nem a klisék miatt szeretik az emberek ezeket."
És amit még hozzá akartam tenni. Ha elolvastál volna legalább 1 könyvet fantasy témában, akkor tudhatnád hogy a törpék erősebbek, mint az emberek...
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 13:31:14
Egyrészt a Gyűrűk ura maga is nyúlás.
Másrészt ez a totál felületes cikk semmit nem jelent.
A legkevesebb az lett volna, ha példákkal támasztja alá mitől is vesz klisének valamit.
A leírtak egy része messze ne tekinthető általánosnak minden fantasy filmben, más részük pedig bármilyen(!) filmben előfordul.
Peter T. Sinclare 2011.08.24. 13:31:25
Olyasmit felesleges felróni a fantasy filmeknek, ami egyrészt szinte minden filmben benne van (konfliktus a különböző hátterű, kényszerből egy oldalra pakolt hősök/szereplők között, stb.), másrészt sok lényeges klisé kimaradt.
Pl.:
1. A fantasy klisé: A Hős tanyasi parasztfiúként/szolgaként/pásztorként stb. kezdi, a családját megölik (amiről kiderül, hogy nem is az igazi családja), és, önmegvalósítás és tanulás révén, a megjövendölt hatalmas hőssé válik.
2. Egy bátor hős a gazdagoktól lop és a szegényeknek adja.
3. Egy bátor hős a gazdagoktól lop és mindent megtart magának.
4. Egy bátor hős rabszolgalázadást szít pusztán azáltal, hogy legyőz egy vagy több ellenfelet egy házbeli vagy gladiátor-jellegű küzdelem során.
5. Egy bátor hős lázadást szít azzal, hogy könnyedén megakadályoz egy nyilvános kivégzést.
6. Az öreg bölcs segít a hősnek a képességei kifejlesztésében, hogy legyőzhesse a rosszfiúkat:
6.1. Az öreg bölcset a hős szeme láttára ölik meg a rosszfiúk, ami arra sarkalja a hőst, hogy még nagyobb erőbedobással küzdjön ellenük.
VAGY
6.2. Az öreg bölcsről kiderül, hogy egy még rosszabb rosszfiú, aki csak bábuként használja a hőst a riválisaival szemben (és azt tervezi, hogy elteszi láb alól a hőst, miután beteljesítette a feladatát az említett riválisok legyőzésével)
7. A hősök egy csapata bejárnak egy csomó változatos és különböző távoli vidéket, egy kulcs, vagy eszköz darabjai után kutatva, ami segíthet nekik legyőzni a rosszfiúkat. Számtalan, megpróbáltatásokkal teli hónap után végül sikerrel járnak, összerakják a darabokat, csak hogy a rossz fiúk azonnal ellopják tőlük, mert volt annyi eszük, hogy megüljenek a fenekükön, amíg a hősök elvégzik a piszkos munkát. (Vesztesek!)
stb. stb. stb.
nekem a kedvencem a 30-as:
30. A hiperszupermegaüber hatalommal bíró gonosztevők mindig áldozatául esnek a kezdő hős/hősnő szuperbéna támadásának, amit egyedül a (ki gondolta volna) SZERETET hat át! (Pretty Sammy hatásként is ismert).
fidesz = házmesterek pártja 2011.08.24. 13:33:38
Peter T. Sinclare 2011.08.24. 13:33:47
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 13:49:29
A lehetséges változatok ugyanis nem klisék.
Hivatkozások, igazolások itt sincsenek.
Pratchett meg király. De ez más tészta.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 13:53:57
nem tudtam, én is azt hittem, hogy azok sokkal nehezebbek.
Bogoj · http://bogoj.blog.hu/ 2011.08.24. 14:01:51
már ha csak az első pontot tekintjük, ezek a lények miatt fantasy a fantasy.
ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy mekkora klisé már, hogy egy krimiben gyilkos megy nyomozó szerepel...
a törpe meg ilyennek lett kitalálva. milyen lenne már egy jóképű magas törpe, aki jól nyilaz?
igaz, az 'alkonyat' vámpírjai is mekkora sikert arattak, holott az eredeti intelligens ragadozóhoz gyakorlatilag semmi közük...
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 14:09:45
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2011.08.24. 14:10:28
rettentó 2011.08.24. 14:11:19
A fenti definíció azért is jó, mert a sci-fi és a horror többé kevésbé kizárható.
Az alműfajok szaporodnak, mint a gomba, óriási a különbség fantasy és fantasy között, de a cimkézés csak szükséges rossz, a zenében is. Én nem szeretek minden egyes alkotásnak saját műfaji kategóriát alkotni.
rettentó 2011.08.24. 14:18:10
A fantasy irodalom más oldalra tartozik, ennek ismeretét kár számonkérni a szerzőn.
vargatom 2011.08.24. 14:24:30
Persze, akkoriban se volt mindenki szuperhős, sőt inkább alacsonyabbak voltak a mai átlagnál, szóval muszáj volt kezelhető súlyú fegyvereket csinálni.
Komoly harcművészeti iskolák is kialakultak hozzá, gyakran használták például a markolatot ütésre, akár úgy hogy a pengére fogtak rá közben.
en.wikipedia.org/wiki/Zweihander
Persze a mai fantasy filmekben sokszor vaskosabbra veszik ezeket a kardokat a látványosság kedvéért, aztán könnyű gumiból meg alumíniumból gyártják le a harci jelenetekhez használt kellékeket...
vargatom 2011.08.24. 14:25:38
irodai gerilla 2011.08.24. 14:28:02
insert random 2011.08.24. 14:28:34
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 14:32:14
Pár példa jó? Aztán lehet tűnődni milyen klisék is találhatóak benük.
Conan I-II.
Fantasztikus Labirintus.
Gyűrűk Ura I-III
Narnia I-III
Csillagpor
Willow
Trónok Harca
Sárkányszív
Aztán persze valójaban fantasy (bár űrdíszletek közt) a Star Wars I-VI, és a Dűne is.
Mindez a teljesség igénye nélkül.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 14:34:41
Nincsenek Tolkien-i elemek!
Mégis mi volna az, amit ez alatt értesz?
kabell 2011.08.24. 14:38:31
Ezek nemcsak klisék,hanem alapvetések, melyek a Tolkien által megálmodott világ óta nem sokat változtak, mivel tualjdonképpen egy nagyon jól felépített rendszerről van szó.
Ez egy ilyen bicikli - mondaná az angol.
Mao elvtárs · http://diamondhostess.hu 2011.08.24. 14:39:21
Az nem klisé, ha a környezet feudális és az abban a korban jellemző hiedelmek szerinti lényekkel van tele. A cikkiró összekeveri a fogalmakat, amiről ír, az a sablon.
A sablonnál maradva: van néhány előkép, amelyektől nagyon nehéz elszakadni. Ezek a görök, germán és kelta mítoszok, az ezekre épülő tolkieni világ, Howard Conan történetei (az első klasszikus fantasy) a követőivel (pl Lin Carter) és a népmesék.
Nagyon ritkán van, aki képes frissíteni ezt, remek példa Pratchett és elsősorban Neil Gaiman (Csillagpor), de jó szívvel ajánlom a keletiek közül az Aragami-t vagy a Virágok Földjét, európainak üdítően új szemléletet jelentenek.
Én inkább azokon a kliséken (és ezek valóban azok) röhögök, mely szerint
- A rettegett királynak egy vára, egy faluja és 30 katonája van de a világot le akarja velük igázni
- Mindenki (az utolsó földtúró is) ugyanazt a nyelvet beszéli, az akcentus nem származás hanem elfogyasztott alkoholmennyiség kérdése
- Minden csapdának, mágikus zárnak és egyéb praktikának helyben van megoldása
- A hegytetőre épített komor vár helyszínére fizikai lehetetlenség volt köveket cipelni
- A folytatásokban az előző rész főgonoszának mindig van egy még hatalmasabb felettese
- Az isteneknek emberi érzései, korlátai és gyengeségei vannak
- Bármely szereplő (főhős, főgonosz, mellékszereplő) a film elején hihetetlen hatalomról tesz tanúbizonyságot, amely időközben eltűnik (Tolkien nagy erénye, hogy kellően megindokolja a hatalom használatának korlátozását)
- a különleges eszközök XX. századi találmányok visszabutított verziói, vagy mágiával pótolják az elektromosságot (különösen vicces Van Helsing forgótáras nyílgéppisztolya)
- az erdőkben mindig ősz van, a füves pusztán nyár, a hegyekben tél
- a falvak és városok gondos városépítészek remekművei, az utcák tiszták és csatornázottak
- a páncélok és fegyverek (amelyek sokszor egy nagyobb uradalom éves jövedelmét képviselik értékben) eldobhatók és az utolsó földművesnek is akad minimum egy gyűrűvértje
- csak a rablóknak és a boszorkányoknak nem hiánytalan a fogazata
- a város kapuinak lezárásakor a főhőst még épp kiengedik
- a legokosabb hadvezér mindig egyben a legjobb kardforgató is
Tehát klisének azt tekinthetjük, amely a logikával szembemegy, átgondolatlanságra utal és mégis átveszik egymástól. Azt ne tekintsük már klisének hogy egy férfi meg egy nő egy romantikus filmben szerelmes lesz egymásba.
A posztolónak meg ajánlom, ha ír valamiről, akkor kérdezze meg posztolás előtt egy hozzáértőtől, nem ír-e hülyeségeket, mert most sikerült. :) Ha az lett volna a cím, hogy milyen egy sablon fantasy, közelebb járnánk a leírt témához.
Gaius Plinius Secundus 2011.08.24. 14:40:04
Azt hittem először Gyűrűk Ura ismertetőt olvasok :D
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 14:47:45
Mindkettőben vannak törpék. Egyik se olyan mint amit írtál.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 14:52:31
Nem. A klisé(sablon) az ami rendszeresen ismétlődik, amit változatlan formában vesznek át. Hiába logikus, ha ismétlődik változatlan formában az sablon.
Ilyesmik a fantasy irodalomban akadnak szép számmal, a filmekben jóval kevésbé. Tekintve, hogy viszonylag kevés fantasy film készül, és azok lehetőleg igyekeznek különbözni egymástól.
Mao elvtárs · http://diamondhostess.hu 2011.08.24. 14:53:21
www.imdb.com/title/tt0392883/
Esetleg gyűjtsünk nem sablonos fantasy filmeket?
www.imdb.com/title/tt0362417/
www.imdb.com/title/tt0486655/
Mikka-Makka 2011.08.24. 14:54:07
bár bevallottan a tolkient tekinti példaképnek martin
max az ember tevékenységének hatására eltünő varázslatos lények ami megvan nála is, de ez se teljesen egyértelmű:)
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2011.08.24. 15:01:13
b-oldal.blog.hu/tags/r%3Aklise
RabloTapyr 2011.08.24. 15:05:13
Az meg, hogy a fantasy irodalomban mi ismétlődik, mi nem, a post nem is hívatott tárgyalni:)
Démonmac1 2011.08.24. 15:14:47
Mert sajnos az.
Démonmac1 2011.08.24. 15:18:52
(a gyaloggalopp sajna nem az:)
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 15:21:24
@Mao elvtárs:
"- A hegytetőre épített komor vár helyszínére fizikai lehetetlenség volt köveket cipelni"
Azokat nem cipelik fel, a hegy tetejéből faragják ki a várat. :D:D:D
vernyul 2011.08.24. 15:21:49
powerage 2011.08.24. 15:22:21
...és itt kellett volna befejezni ezt a cikket.
vernyul 2011.08.24. 15:24:30
Jó, hogy nem a Csillagok Háborúját kezdidtek kitárgyalni az általános relativitáselmélet szemszögéből :)
Démonmac1 2011.08.24. 15:24:59
A főhősből tűpárna lesz:(
The_Rain 2011.08.24. 15:25:30
A fantasy műfaj annyira sokszínű lehetne, ha nem általánosítana mindenki.
pl. ez egy nagyon jó, a közeljövőbe ültetett fantasy, ahol a "mágia" és a tudomány együtt szerepel:
adamobooks.hu/omegiis__a_gyulolet_hatalma.html
De még sorolhatnám. El kéne szakadni az elfektől, meg a törpéktől... Szerintem...
Tom és Jerry fan · http://www.tomesjerryfan.hu 2011.08.24. 15:27:55
Démonmac1 2011.08.24. 15:30:52
U.i. sajna a cikkíró totálisan nem ismeri a fantasy alapfogalmait. Vagy éppen a könyveket, amelyekből írták:D
Ha egy cucc mágikus, az nem minden esetben egyenlo azzal hogy nehez is.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 15:33:41
gumirocker 2011.08.24. 15:33:46
vernyul 2011.08.24. 15:36:41
Jól nézne ki, ha nem így lenne.
- Segítsetek az embereknek! Megtámadták a falut! Elfogták a varázslót!
- ugubi ugaba mababu gubaba!
- Fussatok, bolondok
PUFF
vége
Démonmac1 2011.08.24. 15:37:53
Lásd még Gandalf és a Balrog esete:)
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 15:51:50
Ezért sajna a sztereotípiák, vagy klisék adják a műfaj velejét, az alternatív síkot, ahol máshogy folynak a dolgok, de van egy szabályrendszer, amitől hiteles lesz az egész. Sokak által istenített Tolkien előnye ugye pont ez, hogy sokak között (!) az ő világa az egyik, ami nem tökéletesen következetlen, hanem a meglévő mitológiai elemekből egy koherens rendszert alkot.
Az egész műfajt ennél a sajátosságánál fogva a scifitől ugye nagyon keskeny határvonal választja el. Lsd. Shadowrun. Scifi klisé akkor, hogy a meghatározatlanul távoli/közeli jövőben/alternatív univerzumban játszódó technokrata megközelítésű világ? Nem, ez az egyik lényege.
Nem akarok okoskodni, de nem három gyűrűkúra rész és a narnia alapján kéne cikket írni.
(A hegytetőre épített komor várhoz csak megemlíteném a meteorákat, nem kéne lenézni az embereket.)
(A sok Tolkien rajongónak: miért nem pattantak fel amúgy a regény elején egy kva sasra és három-négy nap alatt nem dobták bele abba a retek vulkánba azt a szart, ahelyett h végigbumliztak hónapokon át a fél világon? :)
The_Rain 2011.08.24. 15:53:28
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 15:58:30
Meg, hogy Aragornnak az alapvetően gyéren növő szakállából, hogy lett a végére dús. :D
@The_Rain: értelek, de pont ezért kell mindenhol elmondani, hogy nem nem sci-fi hátha egyszer megértik.
Démonmac1 2011.08.24. 15:59:00
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2011.08.24. 16:01:40
Attól, hogy kis termetűek, még nem lesznek klasszikus értelemben vett törpék/törpök.
A Fantasztikus Labirintus-ban egyetlen dwarf bukkan fel, Hoggle. Jellegében elég sok a klasszikus törpés, de pl. jellemében inkább a kobold/gnóm oldalághoz kapcsolódik....
Démonmac1 2011.08.24. 16:01:49
(az erő használata miatt csakis:)
The_Rain 2011.08.24. 16:03:05
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 16:06:40
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 16:08:13
@Démonmac1: inkább fantasy egy kis sci-fi beütéssel. ;)
Ivan Berger 2011.08.24. 16:11:15
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:12:06
A nelwyn az nelwyn. Hamár...
Ha a törpét klasszikusan értelmezhetőnek tekinted, akkor meg nem kell csodálkozni, hogy a törpe egyféle, hiszen te definiálod úgy, hogy egyféle lehet csak.
A törpét pedig ugyebár NEM Tolkien találta ki. Ahogy szinte egyetlen szereplőjét sem. Úgy szedte össze a mitológiából.
@Démonmac1: A Star Wars-nak semmi, de semmi köze nincs a tudományos fantasztikumhoz. Csak a fantasztikumhoz.
Démonmac1 2011.08.24. 16:13:15
ha ember, vagy törpe vagy bárki más venné fel (nagyon kevés lény van akire nem hat a gyűrű mágiája) abból előbb utóbb ringwrath lesz, és szolgálhatja Sauront:) (ha túléli)
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 16:13:51
Csak azt akartam kidomborítani, hogy nagyon ritkán vannak újítások ezekben, maximum elmossák a tulajdonságokat. A trollok megjelennek többféleképpen, hol fel kell gyújtani őket, hogy ne gyógyuljanak, hol bazi nagyok és erősek, hol az ogárok a nagyok és erősek. Az orkokat mossák a goblinokkal ugye rendszeresen, de ezek a klasszikus fantazy klisék a műfaj egyfajta stílusának velejáró, mint a sok lábon császkáló utazóláda. :)
Tény, hogy van másfajta fantasy is, ez az én gyökérségem, valamiért elsiklottam felette. De a szabályok mindig ott vannak, mindenféle ilyen univerzumban, különben egy hagymázas következetlen katyvasz lesz.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:16:35
@Ivan Berger: Ja. Nyalván ez volt a cél egy ilyen értelmetlen poszttal. Más értelmét én legalábbis nem látom.
Démonmac1 2011.08.24. 16:16:37
A Krull az megintcsak érdekes lenne, merugye ott van zűrhajó meg idegen hódítók, aztán az mégicskak fantasy szerű:)
de meggyőzhető vagyok, a sw mitől fantasy?:)
(én csak az erő alkalmazását találtam mesemotívumnak)
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 16:16:56
Nemértem én ezt az egészet. Ha gandalf ekkora puhapöcs én le is veszem a francba a poszteremet. Csalódtam a világban, megyek és magamra nyitom a gázt.
The_Rain 2011.08.24. 16:18:54
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 16:20:12
Démonmac1 2011.08.24. 16:21:07
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:21:16
A sci-fi lényeges vonása a tudományos megközelítés. Ez a Star Wars-ban halvány nyomokban sem lelhető fel.
A SW mese. A modern mesét pedig általában fantasy-nak hívjuk. (Amennyiben nem kifejezetten a gyerek korosztálynak íródik.) Ennyi.
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 16:21:31
Démonmac1 2011.08.24. 16:23:01
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 16:24:19
Démonmac1 2011.08.24. 16:24:23
Démonmac1 2011.08.24. 16:25:28
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2011.08.24. 16:29:16
Démonmac1 2011.08.24. 16:30:21
A sci-fi lényeges vonása a tudományos megközelítés. Ez a Star Wars-ban halvány nyomokban sem lelhető fel.
A SW mese. A modern mesét pedig általában fantasy-nak hívjuk. (Amennyiben nem kifejezetten a gyerek korosztálynak íródik.) Ennyi.
Sajnos rossz meghatározás.hu.wikipedia.org/wiki/Tudom%C3%A1nyos-fantasztikus ill a fantasynak is van szócikke
hajrá
vau · http://www.holdkomp.hu 2011.08.24. 16:31:11
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:31:14
Hasonló a helyzet az orkkal. Tolkien gyártott egy ork tipust, amit abban formában szinte senki nem vett át. Ha már, akkor az uruk-hai az ami a legtöbb későbbi ork alaptipusa lehetne. De nem az persze.
Tolkien voltaképp annyit tett, hogy az elsőszülötteit megnyomorította kifacsarta, és ezt nevezte orknak, a nevet a klasszikus mitológiából kölcsönözve.
rettentó 2011.08.24. 16:32:24
Így van. És a 9 nazgul vs. Sas+Frodó+Samu, az már D & D lenne :-)
The_Rain 2011.08.24. 16:32:45
@vau: Göncz Árpi óta nem. :DDDDD
Jó, voltak előtte is elfek, de Tolkien csinált belőlük tündét. Bár ezen felesleges vitázni. Az orkok viszont 90%-ban jogtiszták. Amúgy igazad van, némely nyomorúlt tényleg összemossa a goblinokat az orkokkal, közben óriási különbségek vannak. Mind1. Azért mondtam, hogy van a hagyomásnyos, szigorú szabályú fantasy, aminél az ember megrökönyödik, ha nem azt olvassa, vagy látja, amit kellene, és van a másik típusú, akik elhagyják ezt a már megteremtett, és nem formálható mondakört. Épp ezért kell vagy teljesen újat alkotni, vagy maradni a falak között!
Démonmac1 2011.08.24. 16:33:22
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:33:33
"...olyan művészeti (irodalmi, film stb.) alkotás, mely legtöbbször valódi vagy képzeletbeli tudomány(ok)nak a társadalomra, vagy egyes egyénekre gyakorolt hatását mutatja be."
Na ez az aminek nyoma sincs a Star Wars-ban. :-)
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2011.08.24. 16:33:55
Az elf az a germán mitológiában benne van, Tolkien onnan emelte át, más kérdés, hogy erősen elvonatkoztatva, átdolgozva.
(Csak érdekességképpen: AZ elf összefoglaló név alá a germán mitológiában a dwarf is beletartozott pl....)
Illetve, hogy a Romantika mit művelt az elf jelentésével, arra inkább ne is emlékezzünk (kis virágtündérek varázspálcával megvan? XD)
Az orknak, ha jól emlékszem, óangolban, vagy mifenében volt jelentése, de a többi Tolkien leleménye...
@Nathan D'Xantine: mikor mondtam, hogy a törpéket Tolkien találta ki? XD
Démonmac1 2011.08.24. 16:36:20
másnéven:Wipe :))
Tekintve, hogy a boszorkányúr nem éppen a gyenge sablonszörny kategória:) (a kapunál is hogy megszivatta szegény Gandalfot:p
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 16:36:36
@vau: irigykedni?? Aki ilyennel játszott a gimiben azt leb.ziztuk, és nője se volt egynek se.
(tudom, kegyetlen kis g.cik voltunk)
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:37:27
The_Rain 2011.08.24. 16:37:53
@Nathan D'Xantine: Mondasz valamit. A filmbéli megjelenítésekben is inkább goblinoknak tűntek azok az orkok, és az uruk-hai harcosok a kommersz orkok. :D
Démonmac1 2011.08.24. 16:39:20
időutazás
űrrepülés
idegen lények, UFO-k
földönkívüli élet
mesterséges intelligencia
gépek, robotok
transzhumanizmus
technológiai szingularitás
társadalmi rendszerek
filozófia
civilizáció
különleges képességek
tudósok, illetve a tudomány felhasználása"
No, melyek azok amik a sw ben nem voltak meg?
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.08.24. 16:41:02
"A Csillagok háborúja – már a neve is sugallja – egy afféle legenda, stílusa egy modern kori ősi mese, egy amerikai mítosz létrehozását célozza meg. A történet a valóságtól elrugaszkodott környezet ellenére nagyon is valós, az ember örök harcáról, alapvetően a jóról és a rosszról szól. Ezek miatt a Csillagok háborúja nem tekinthető sci-finek, tudományos fikciónak. Világegyetemében sokkal inkább hasonlítható a fantázia (fantasy) világhoz, mint amilyen például A Gyűrűk Ura, csupán inkább a valósághoz képest jövőnek tűnő mitikus környezetben játszódik, ahol különleges távoli szerepét, játsszák. Egyikben sem játszik fontos szerepet a fizikai valóság határainak betartása, legyen szó varázslatról, Erőhasználatról, vagy olyan eszközökről, mint a fénykard."
hu.wikipedia.org/wiki/Csillagok_h%C3%A1bor%C3%BAja
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:43:17
:-)
Miért nem az alapmeghatározásra összpontosítasz?
(Ami majdnem pont ua, mint amit én írtam.)
Ugyanis ez dönt, nem pedig a kedvelt témák. Lásd a fenti példát.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:44:56
Troymal 2011.08.24. 16:45:14
És még egy példa:
Erkison: A Malazai Bukottak Könyvének regéje
Ebben is keresheted őket.
Dekatlon 2011.08.24. 16:46:11
Az átlag sablon fantasy hangulatokra megy rá: a hős szomorú, mert kinyírták a mentorát/kutyáját/barátját/nőjét, a hős mérges+odacsap, mert bosszút áll. A hős túlerővel harcol ügyesen. A hős a varázstárgyát bűvöli ügyesen. Valamint szép tájakon néz merengőn a távolba.
Hogy közben hogy alakul Bergengócia GDP-je, a köles, valamint az elf selyem árfolyama, az a film számára érdektelen.
A nagyobb események csak végletekben vannak megmutatva: mingyárt világvége, vagy jajj de jó, elmaradt, csapjunk nagy ünnepet.
A jellemek egyértelműek: valaki vagy gonosz, vagy jó, vagy megtérő gonosz. A semlegesség is előtűnik néha, de csak hogy valami érdekes lénnyel lehessen beszélgetni 5 percet, amig oda nem adja a térképet/kulcsot/alkarvédőt.
A jellemfejlődés elnagyolt, egyirányú és csak a hős képes rá. Ő is csak a lúzerből menő csávó vonalat járja be.
Jó nem válik gonosszá. Sose. Nem tud. Ha úgy tünne, akkor: vagy elvarázsolták, vagy az nem ő, vagy eleve gonosz volt, csak titkolta.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:47:32
Bár úgy tudom abból nincs film.
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:49:39
Öööö... Szarumán spec. pont ezt az utat járja be a könyv szerint.
Dekatlon 2011.08.24. 16:52:33
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2011.08.24. 16:53:38
@Dekatlon:
Amúgy ezzel a jellemfejlődés-tipizálással kapcsolatban kérdezném, hogy a Kárhozat Urának Átka főhősét hová sorolnád?
(csak érintőlegesen: leprás, azzal kezdi, hogy a segítőjét megerőszakolja, emellett nem hisz az egész világban, ahová csöppent...)
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2011.08.24. 16:54:25
stoppos76 2011.08.24. 16:54:45
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 16:56:04
@Vészmadár: Egy icipicit méges vagyok, hogy a folytatásai nem jelentek meg... Érdekes volt.
Dekatlon 2011.08.24. 16:56:08
Dekatlon 2011.08.24. 16:57:15
Zatharigo 2011.08.24. 16:58:40
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2011.08.24. 17:01:27
Dekatlon 2011.08.24. 17:02:06
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.24. 17:02:35
Egyébként Tolkien miért ne lenne sablonos? Sok eredetiség nincs benne.
(Momentán jellemfejlődés se nagyon, ez igaz.)
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2011.08.24. 17:05:49
Megemlíteném még nekik a Planescape sorozatot, aminek megint csak egy része jelent meg magyarul...hogy állna beléjük a hátfájás. Plusz a MtG könyveket is katyvaszként adták ki.
ehh.. dilettánsok kezében a könyvszakma, én mondom... XD
Dekatlon 2011.08.24. 17:10:51
Tolkient azért nehéz sablonosnak hívni, mert gyakorlatilag ipari szabvány lett: őt másolják, nem ő másol.
Kupa Troopa 2011.08.24. 17:30:48
TothLali 2011.08.24. 18:03:25
Dekatlon 2011.08.24. 18:52:49
De ha már belemegyünk, illene pontosabban kiírjam a versenyfeltételetek :)
Tétel: Az átlag sablon fantasy filmben (a film szó eddig kimaradt, de a poszt címe Fantasy filmek kliséi, ezért engedtem meg eddig ezt a pongyolaságot) a jó szereplő nem válik gonosszá.
Megjegyzés: szereplő az valaki aktív entitázs a filmben, nem mesélnek róla,. És nem az előtörténetében volt valaha jó. A film elején jó, ennek van valami jele, aztán meg begonoszodik. Magától, nem mágiával.
Megjegyzés2: ez egy szummázat, egy megfigyelés, egy ellenpélda nem cáfolja, csak jó játék keresni olyat, mert bár én is tudom, hogy mi az univerzális kvantor, és hogy egy exisztencia cáfol, de ez fantasífilm kritika és nem matek diplomavédés, vazze!
Szauron végig genya. Főgenya.
Szarumán detto: algenya. A jellemváltozása egyszerűen nincs bemutatva, már áttérve kapjuk.
És mondok egy cáfolatot, hogy világos legyen milyet keresek: Anakin. Fantasy film, szereplő, be van mutatva, végig van vezetve, begonoszodik.
tb79 · http://www.ukulele.hu 2011.08.24. 20:41:45
Judea · http://roleplay.blog.hu 2011.08.25. 01:47:25
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.25. 09:01:33
Őt viszont elég kevesen. Ha nem így gondolod legyél szíves példákat hozni a másolásra...
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.25. 09:31:29
Mao elvtárs · http://diamondhostess.hu 2011.08.26. 08:51:53
Mao elvtárs · http://diamondhostess.hu 2011.08.26. 08:53:49
Mao elvtárs · http://diamondhostess.hu 2011.08.26. 09:06:54
Morgoth.
Sauron.
A balrogok.
Az orkok fajtája.
Számtalan tünde az Első Korban.
Númenor királyai.
Gollam.
Ezen az úton járt Denethor és Boromir is.
kabell 2011.08.26. 12:43:59
Láttam, de nem is tetszik. És szerintem őket túlzás törpéknek nevezni. Ők inkább olyan félemberek, félszerzetek.
Ez van.
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2011.08.26. 16:32:13
Judea · http://roleplay.blog.hu 2011.08.28. 19:53:19
deakvera · http://kulturajanlo.blog.hu/ 2011.08.29. 02:35:18
Mellesleg azóta se csináltak szebb sárkányt, mint Draco, aki már 15 éves...
Érdemes megnézni, fantasztikus fantasy (Sinkovits Imre szinkronjával) :)!!!
deakvera · http://kulturajanlo.blog.hu/ 2011.08.29. 02:44:10
deakvera · http://kulturajanlo.blog.hu/ 2011.08.29. 02:47:25
Különösen erre: "Ada, a tündérek egyike beleszeretett Arindal hercegbe, Tramond trónörökösébe, egy földi halandóba. Társai, Zemina és Farzana féltik, hogy meggondolatlan lépése halhatatlansága elvesztését eredményezheti."
Hát nem ismerős?????
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.29. 10:00:34
A Conan meg a 80-as évek... Nem is beszélve a Barbár testvérek című hallhatatlan vidoklasszikusról... :-D
Egyébként meg nem a mai filmek közt emlegettem, hanem a fantasy filmek közt. Ugyanis ez a téma, és nem a "mai filmek". :-)
Az egyébként érdekelne, hogy a három általad említett filmben szerinted milyen elemeket lopkodtak egymástól!
Arrius (ex-Nathan D'Xantine) 2011.08.29. 10:04:03
Judea · http://roleplay.blog.hu 2011.08.29. 17:56:05