Kristálytisztán emlékszem, hogy bonanzás korszakom 1991-ben, egy általános iskolai táborban kezdődött. Barátaimmal profin megválasztott fedezékekből előugorva, rajtaütésszerűen próbáltuk megpaskolni a felsőbb éves lányok fenekét. Mindez kiváló hecc volt, amíg a csajok fiúi ki nem szimatolták, hogy náluk fiatalabb sihederek próbálnak a málnásukban csemegézni, és be nem kergettek minket a szobánkba. Mondhatnám, hogy matracra vonultunk, de valójában beszari módon magunkra zártuk az ajtót a viharfelhők eloszlásáig. Feszültségoldóként Gyuri barátom elővett egy kazettát azzal az egyszerű marketingdumával, hogy mutat nekem egy „marhajó” számot. Bonanza Banzai – 1984. Valami azonnal bekattant, és még aznap az 1984 lett az általam legtöbbet visszacsévélt dal EVÖR. Cimborámból előbújt az értékesítői véna, és tett egy kísérletet, hogy gyorsan megszerettesse velem az EDDA egyik remekművét (Szélvihar) is, de akkor már a Bonanzán kívül mást nem voltam hajlandó befogadni. Érdekes lenne belegondolni, hogy milyen irányt vett volna zenei ízlésem, ha fordított sorrendben érkeznek a dalok a receptoraim felé, mert az tény, hogy ettől a pillanattól kezdve a Bonanza Banzai évekre meghatározta az életemet. <
Minek volt köszönhető ez a nagy siker? Erre nincsen magyarázat? Lássuk be, a technopopként aposztrofált műfajt nem lehetett változatossága, a benne fellelhető zenei finomságok, vagy Ákos képzett hangja miatt (meg)szeretni! Hogy a trió (és menedzsmentje) sikeresen lovagolta meg a dübörgő Depeche Mode mániát? Ilyen átütő sikerhez talán az is kevés lett volna. A titok szerintem a BONANZÁS ÉLETÉRZÉS, amit több olyan dolog táplált, amit fiatalságunk a Bonanza Banzai-tól kapott.
#5. A bonanzás outfit (avagy „Feketében járunk…”)
Nálunk, a békásmegyeri lakótelepen abban az időben az igazán menő arcok Reebok szabadidőruhát és edzőcipőt viseltek a grundon. Nem tudom, hogy helyi sajátosság volt-e ez a sutyerák módi, mindenesetre a bonanzás korszak beköszönte olyan forradalmi változást hozott az öltözködési kultúránkban, mintha C64 helyett minden suhanc stylist-ot kapott volna karácsonyra. Fussunk át rajta, hogy melyek a nélkülözhetetlen kellékek, ha néhány év távlatából létre akarunk hozni egy fullextrás bonanzás avatart!
Alapfelszereltség:
- Farmer. Lehetőleg fekete vagy szürke! A bonanzás korszak előtt a farmer a „guns-osok” és az „eddások” szűk körének privilégiuma volt – jellemzően szakadt kivitelben. A magam részéről hálát rebegek a Bonanza Banzai-nak, hogy felnyitotta szemünket, és kisöpörte a lakótelepről a susogós szabadidőnadrágokat.
- Dzseki. Lehetőleg bomber, esetleg fekete bőr! Nyáron is hordva persze…
- Bakancs. Lehetőleg egy jó Martens! Legmenőbbeknek acélbetétes (ha nem az, akkor is annak mondás). Nem láttam rá statisztikát, hogy mennyi bőrkeményedést és feltört sarkat eredményezett az edzőcipőről az ormótlan lábbelikre való hirtelen áttérés, de jelentős számosságra gyanakszom. Sokan persze felmentést adtak maguknak a bakancsviselés alól, mert ellehetetlenítette volna a szünetekben való focizást. (Pedig „spinyózásnál” és „bokázásnál” azért huncut dolgokat lehetett volna alkotni…)
A vérbonanzás extrái, amik megkülönböztetik egy depesestől vagy egy elfuserált bőrfejűtől:
- Bonanzás póló. Az új bonanza jeles royal flush volt a régi bonanza jeleshez képest. Engem speciel a suli legjobb csaja először akkor vett észre, amikor felvettem a zsírúj elmondatottos pólómat, amivel übereltem az összes kis csacsit, akik még az 1984-es kollekciót koptatták.
- Bonanza jellel ékesített kiegészítők (Interstellar szerint „ásszesszoár”). Bonanzás kendő nyakra vagy csuklóra kötve (mindenképp úgy, hogy látszódjon a Bonanza jel); bonanzás nyaklánc; házilag eszkábált, kifejezetten bomber dzsekire kifejlesztett Bonanza fityegő; golyóstollal bőrre rajzolt bonanza jel; lányoknak bonanzás fülbevaló.
- Bonanzás haj. Ez a gyakorlatban „kovácsákososkodást” jelentett, mivel legtöbben az ő hajberendezését majmoltuk. Az egyszerű tüsihajat egy idő után követte az oldalt és hátul felnyírt, felül hosszú, hátrazselézett verzió; az igazán elvetemültek pedig a copfos korszakba is követték a frontembert. Ha akadtak olyan bevállalós kalandorok, akik nem kevés Velmetina zselé, illetve hajlakk felhasználásával cure-os Menczel Gábor hajkoronát kreáltak maguknak, vagy képesek voltak Hauber Zsolt imitátorként szőke bongyor hajat rendelni a borbélynál, azok küldjenek nekünk ifjúkori képeket, hogy feltehessük az internetre mint viccet!
#4. A koncertek, avagy Bonanza „Live” Banzai (avagy „Szervusztok techno testvérek!)
A bonanzás teljes pompájában a koncertek alkalmával mutatta meg magát. Örökké begyógyulatlan seb marad számomra, hogy kis taknyosként anyukám sosem engedett el Bonanza koncertre, így white widow emléktöredékét osztanám meg:
„Otthon azt mondtam, hogy Papp Robinál alszom, társasozni fogunk... Ő – a szülők tudomása szerint – Szekinél aludt, aki meg nálam. Így lett tökéletes az alibi, és jöhetett a koncert a BS-ben. Elinduláskor még kifordított bomber és Martens. Amikor leszálltunk a metróról a Népstadionnál, a dzsekit visszafordítottuk és csak figyeltük a nagyokat.”
A Magyarországon akkoriban elérhető legmodernebb hang- és fénytechnika, tökéletes hangzás, zsúfolásig megtöltött sportcsarnok, eufórikus hangulat, a dalokat végigéneklő közönség, Ákos frappáns átvezető szövegei, amelyeket az igazán hard core bonanzások a mai napig kívülről fújnak. Ezek a képek ugranak be a koncertekről, amelyeket – így visszatekintve igencsak megmosolyogtató módon – bonanzások világtalálkozójának hívtak. Az együttes 1991-ben töltötte meg először a BS-t. Az 1992-es koncertet az Magyar Televízió is leadta felvételről, amiért nem tudok elég hálás lenni. (Természetesen rögzítettem videóra, és az se érdekelt, hogy a nagy kapkodásban a Cindy Crawford aerobic kazettára vettem rá, pedig az is jelentős szerepet játszott pubertáskori éveimben.) 1993-ban, a Bonanza Banzai őrület tetőpontján dupla koncertet kellett tartani a BS-ben. 1994-ben aztán a Búcsúkoncert hangulatába már némi keserűség vegyült, hiszen lehetett tudni, hogy valami tényleg véget ért aznap este… Mindenesetre nem tudom, ki hogy van vele, de nekem a Bonanza „Live” Banzai album, a mai napig be van tárazva a kocsimban.
#3. Könyvek és filmek
1984. Kötelező olvasmány és olvasónapló focizás vagy bandázás helyett? Ennél szigorúbb büntit nem nagyon tudtak kiróni ránk. Belső indíttatásból kevesen flangáltunk könyvvel a hónunk alatt (kivétel: Kaland, Játék, Kockázat), mivel nem volt menő. Tudni, hogy miről szól az 1984, illetve a 101-es szoba, az viszont igencsak menő volt. George Orwell könyvével megjelenni annyit tett, hogy az illető egy felsőbb kasztot képvisel a bonanzás társadalomban.
Szárnyas fejvadász. Lyukasórák alkalmával tulajdonképpen két alternatíva létezett: a.) fociztunk az udvaron; b.) a szülők távollétét kihasználva fellógtunk valakihez pornófilmet nézni. Ritkán volt rá példa, hogy a szexfilmek egyeduralmát megtörte volna valami, de Ridley Scott alkotásának összejött ez a kivételes bravúr. Akkoriban persze fogalmunk sem volt róla, hogy a sci-fi filmek egy kultikus darabja pereg nekünk a VHS-ről, de azt tudtuk, hogy a Bonanza Banzai albumon (1984) szereplő (azonos című) dalt ez a film ihlette, így nekünk mindenképp látnunk kellett a replikánsok és fejvadászok izgalmas kis csörtéjét. Ha pedig már szóba jött, muszáj megkérdeznem, hogy Deckard (Harrison Ford) akkor most replikáns volt-e vagy sem?
Berlin felett az ég. Mivel tizenkét évesen még csak néhány epizódot csíptem el a Muzzy in Gondoland-ből, egy büdös szót sem értettem a Berlin c. dalból, így ismét az ihletet adó filmhez fordultam segítségért. Lássuk be, fiatalon azért fekete pálya volt végignézni egy 1987-ben készült francia-német romantikus drámát; ezért akiknek anno kimaradt és csak egy gyors korrepetálást szeretnének, illetve akiknek lefóliázott „TOP5 színésznő, akit dugnék EVÖR” listáján szerepel Meg Ryan, azoknak inkább az Angyalok városa c. film megtekintését javallom.
#2. Ákos, az öntörvényű művész
Régóta figyelem a frontembereket, és sommás véleményem szerint három dolog történhet velük:
- Fiatalon meghalnak.
- Szólókarrierbe kezdenek. (Ezzel ekvivalens, az összes tagot kiutáló, zenekar nevét továbbvivő, maguk körül új zenésztársakat óriási forgási sebességgel rotáló megoldás.)
- Főpapokká, gurukká válnak. (Csatlakoznak egy furcsa valláshoz/szektához; úrrá lesz rajtuk valami transzcendens erő; különleges képességeket észlelnek magukon; rájönnek, hogy valamely ősi pogány isten reinkarnációi, elrabolják őket az UFO-k stb.)
Ákos előadóművészi evolúcióját egyértelműen a (b, c) vektor vázolja fel. 1993-ban, a Karcolatok megjelenésekor még naiv módon hittem benne, hogy ez tényleg csak egy kis kirándulás számára, de egy évre rá tudatosult bennem, hogy Ákos szólókarrierje eltemeti a bonanzás korszakot. Bevallom, azóta én pikkelek Ákosra, bár a kezdetektől fogva egyértelmű volt, hogy nem azért lett ő a Bonanza Banzai frontembere, mert a másik két srác úgyse látszik a színpadon a szintiktől. Mindenesetre neheztelésemet csak fokozta Ákos modorosságból olykor tudálékosságba és bicskanyitogató öntörvényűségbe forduló attitűdje, amit nosferato korábban már tökéletesen szavakba öntött. Persze a Bonanza Banzai, a Hello, a Dúdolni halkan és az Örvény miatt Ákosnak mindig is elegendő kreditje lesz nálam, de azért néhány mesterkélt megnyilvánulása után szívesen adnék egy barackot a kobakjára…
#1. TOP5 Bonanza Banzai dal
A nyílt színen sokan bojkottálták a bonanzás divathullámot, és csak otthon, ityiriben hallgatták a Bonanza dalokat. Mások a Depeche Mode mellé fogyasztották kísérőnek, mert hasonló volt, de ennek legalább értették a szövegét. Az „elnyomottak” szimplán elviselték, mert az osztály magnójából vagy a sulirádióban ez szólt a szünetben, hiába járt nekik inkább azon az eszük, hogy jó volna Szandit blokkolni. Mindenesetre abban teljesen biztos vagyok, hogy a generációmból bárki csípőből fel tudna sorolni öt Bonanza Banzai dalt, sőt, a szövegből is tudna idézni. Ennek ellenére (vagy éppen ezért) a TOP5 dal kiválasztásakor szélsőségesen öntörvényű voltam. El lehet engem verni egy fagyasztott heringgel, de hidegvérű kegyetlenséggel húztam ki a listámról kultikus jelentőségű dalokat. Így maradt ki a bulikon még ma is sokszor felcsendülő Induljon a banzáj; de az általános iskolai lassúzások során nélkülözhetetlen Valami véget ért vonatkozásában is kőszívű voltam, mint Michael Fredo-val. Ezerszer átírtam a listát, vérzik a szívem több kedvencemért is, úgyhogy most már meg ne próbáljátok bedumálni nekem, hogy nem az alábbiak a legjobb Bonanza Banzai dalok!
5. A jel
4. Vidám dal
3. Kicsi szív
2. Calypso
1. 1984
Mivel white widow azt mondta picsán rúg, ha kihagyom, ezért van ám epilógus is:
+1: Néma film
Záró akkordként... hát, mondom én, hogy nem a zenei finomságok és Ákos hangja adta el a mániát...
Az utolsó 100 komment: