Összeesküvés elmélet! Már rágóta mondom, hogy párhuzamos zenei világok képződtek, személyes besorolásom alapján a következő zenei layerek léteznek (kisebb-nagyobb metszetekkel):
- 70-es és korábbi évek zenéi, melyek kitörölhetetlenek, minden generációnak kötelező megismerni ezeket, nincs kifogás, nincs apelláta.
- 80-as, 90-es évek zenéi, melyekből mindenki maga választjaa ki a gyöngyszemeket, a többit szépen felejtsük el, rostáljuk ki, vagy csak viccesen nosztalgiázzunk róla.
- Jelenkor élőzenéje, mely ott van a klubok izgalmas éjszakai életében, a fesztiválokon, underground rendezvényeken, de legtöbbjükről sosem fogsz hallani.
- Amit a rádiók játszanak és a kereskedelmi tv-k támogatnak.
A radiomonitor.hu felmérte, melyek voltak a 2009-es nyár legtöbbet játszott magyar és külföldi zenéi a magyar rádiókban. Az EVÖR szó sajnos is szitokszóként szerepelne, így bármennyire is hozzánk nőtt, most lehagyom. Siralmas.
TOP10 külföldi dal a magyar rádiókban - 2009. nyár:
- Flo Rida feat. Kesha – Right round
- Lady Gaga – Poker face
- Inna – Hot
- Ciara feat. Justin Timberlake – Love sex magic
- Katy Perry – Hot 'N Cold
- Laurent Wolf – No stress
- David Guetta feat. Kelly Rowland – When love takes over
- Kelly Clarkson – My life would suck without you
- Pink – Sober
- Pink – Please, don't leave me
TOP10 magyar dal a magyar rádiókban - 2009. nyár:
- Magna Cum Laude – Pálinka dal
- Zséda – És megindul a Föld
- Unique – Fekete-fehér
- Dred – Csak benned bíztam
- United – Az igazi nyár
- Crystal – Ne ébressz fel
- Király Viktor – Forgószél
- Groovehouse - Legyen ez egy örült vágy
- Quimby – Ajjajjaj
- Unisex – Szabadesés
Nem tudom hanyadszor olvasom át, ízlelgetem a listában szereplő előadókat. Mi a faszom ez? De komolyan. Személyes kedvencemet, a Quimby-t sem mentem fel, hiszen új dalukban minimálisan van jelen az a komplexitás, mely a Quimby-névjegy karakterisztikája, ellenben egy tingli-tangli dal elég, hogy kereskedelmileg is érdekes legyen a Quimby zenéje. Szomorú. Persze, mit tehetnek ők (vagy bárki!) ez ellen, hiszen tavaly a PeCsában Kiss Tibi azért kijelentette: "Na, jó, ennél nagyobb helyen nem is szeretnénk fellépni!", tehát a kommercializálódástól való félelem létezik bennük. Hagyjuk is a Quimby-t. Főleg, mert John Frusciante is mondott olyat, hogy ő "30 embernek akar játszani", mikor odakinn 60.000 RHCP rajongó várta, hogy a húrokba csapjon. Ilyen ez.
Nem nagyon akarok beletörődni, hogy a merész megoldásoknak, izgalmas újdonságoknak, váratlan, de obabaszós és kompromisszummentes zenéknek nincs esélye, pontosabban ennyi esélye van. Persze, nem az ízlést vitatom, vagy akarom elemezgetni, hiszen ízlésről nincs értelme vitatkozni. A fenti zenéket is lehet szeretni. Kérdés: általában, mi emberek, ezeket a zenéket szeretjük? Azért szeretjük, mert "ez van"? Egyáltalán tudjuk-e, hogy miből választhatunk?
Sajnos ezért "nincs" értelme a tehetségkutató versenyeknek sem. Mert odáig oké, hogy egy tehetség LGT-, Queen-, Cserháti-dalokat énekel, hiszen azok a dalok meg lettek írva, merész megoldásokkal tarkítva. A végeredmény pedig csalóka: "óóó, mennyi tehetségünk van". Van, csak utána droiddá formálódnak, hiszen vagy nincs tehetségük saját dalok írására, vagy bekerülnek a sztárgyárba, felrakják őket a szalagra és jöhetnek a kópiák, a ladygagásodás, egymás másolása, majd a kifacsart "tehetségek" eldobása és a szalag újraindítása. (Amúgy amennyire látom, elég sok szalag van...). Persze a szalagra is érdemes felülni, hiszen így legalább egy nyárig fennmaradsz és a fenti listán szerepelhetsz, sőt kisebbfajta adómentes manna is vándorol a zsebedbe, míg az egynyári slágereddel haknizol szerte e vidéken. Mindenkinek lelke rajta.
A téma kimeríthetetlen... nem akarom odáig elvezetni, hogy Dream Theater, Led Zeppelin, Jimi Hendrix (mindenki helyettesítse be a saját kedvencét), vagy jazz menjen minden pillanatban és minden rádióban. Szerintem akkor sem lennék "klasszikus" rádióhallgató. A mi felelősségünk ott kezdődik, hogy nem elégszünk meg azzal, amit elénk tesznek. Nyitottak vagyunk és ez így lenne akkor is, ha a fent felsorolt előadókat nyomnák az arcunkba. Lemegyünk ismeretlen előadók koncertjére 500 Ft-os leiható jegyért. Majd megint lemegyünk, de akkor már ismerjük őket. Letöltjük ingyen kínált lemezüket, mert csak így tudják promotálni magukat. Odamegyünk a legkisebb színpad elé délután egy fesztiválon és belehallgatunk az ismeretlenbe. Ha tetszik, magunkkal visszük, aztán a budapesti éjszakában már ismerős hangokra figyelünk fel, kacsintunk össze és örülünk, hogy picit sikerült előretörniük. (Pont ezért érdekel, hogyan látják a zenekarok e közeget belülről, melyre talán fény derül az Underground Superstarz filmben.)
Félre ne értsd, ez nem égő csipkebokorság, ettől nem vagyunk többek és nem vagyunk jobb ízlésűek! Csak falánkabbak. Ha valami tetszik, abból több kell. Ha valami nem tetszik, akkor nem kell. Ha emellett nem állnánk ki, maradna az, amit elénk tesznek. Minden nap a párizsis zsömle, miközben ehetnél bármi mást. És ha gondolod, negyedik nap ehetsz újra zsömlét párizsival, hiszen azt is szereted...
Folytatás nosferato véleményével »
A magyar amatőrzene és az aggresszív kismalac | Szakmává alázzuk-e a DJ-zést?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2009.09.28. 08:38:49
Számból vetted ki a szót! xD
Banović Strahinja 2009.09.28. 09:26:19
érdektelen 2009.09.28. 09:33:09
De erre van igény, mert erre csinálnak igényt a rossz zenéikkel.
stonedraider · http://1sor.blog.hu/ 2009.09.28. 09:36:28
Bandúr Kandi 2009.09.28. 09:43:24
ziggy stardust · http://fagyis.blog.hu 2009.09.28. 09:44:44
HMS.NAGYSZINPAD 2009.09.28. 09:55:59
hála istennek 2009-ben már feltalálták az internetet, van ott zene bőven.
groovejet 2009.09.28. 09:56:56
FORTPERFECT 2009.09.28. 10:00:33
A Hannibal Lektűr-attitűd · http://hannibal.blog.hu/ 2009.09.28. 10:01:34
DArchAngel 2009.09.28. 10:04:11
88wx335dsf 2009.09.28. 10:05:13
RoFä 2009.09.28. 10:08:03
Mindenesetre en megengedo hangulatban azt szoktam mondani a rinyaloknak, hogy lehet fikazni a cafet meg a petofit, de hat vakok kozott...
andzsin 2009.09.28. 10:09:23
azért az állapítsuk meg: a magyar kereskedelmi rádiózás szar. nekem pl. herótom van attól, hogy a Slágerben naponta 5x lenyomják a Shoop-shoop songot vagy a Stron enough-ot ,Cher:) A slágerrel nem lenen baj, ha nem ugyanazokat játszanák naphosszat. A Juventus majdnem dettó, az egy fokkal jobb imho. A Danubiusban vannak modernebb és progresszívebb zenék is. A tucc-tucc adókról most nem beszélnék.
Summa: legyenek tematikus rádiócsatornák (efelé haladunk), oszt nem köll rátekerni. Én pl. el tudnék képzelni egy rádiójétékos csatornát (amolyan audiobook-os stílusban), és legyen egy csak klasszkius csatorna, mert az MR2 az vegyíti ezt némi költészettel. Megjegyzem a kultúra, mint olyan már csak itt létezik. A Kossuth az jó lenne, ha nem tenyerelne rá valamelyik nagy párt mindig. Szeretnék egy country adót:), és egy hard rock adót is, ha lehet választani.
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2009.09.28. 10:11:31
1-Jazzy, 2-Tilos, 3-MR2, 4-Abszolút, 5-Danubius, 6-Sláger, 7-Klub, 8-Info, 9-BBC, 10-Rádió C, 11-MR1, 12-Café.
Ezek közül a Sláger a mainstream, de jó néha odakapcsolni. A Danubius és Juventus számomra elfogadhatatlan elvet követ, megvárja, míg mindenhol szólt már valami, és utána kényelmesbe' játszogatja. Semmit nem tesznek a zenéért. Nyilván kapják az ilyen Sony meg Universal meg nem tudom, milyen válogatás CD-ket a kiadóktól, aztán arról néha pakolgatnak.
10 éve sokat hallgattam a Roxyt és a Rádió1-et, már nem az én zeném, de ők éppen azért, mert 14-23 között sokan hallgatják őket, akik még nem személyiségük, hanem a koruk miatt nyitottak az új zenékre, és nekik most kerülnek elő "életük kedvenc zenéi", ott még jönnek az újdonságok. És a hétvégén örömmel tapasztaltam, hogy még sugároz a RiseFM (bár a felületes hírolvasásom szerint kurvára nem az övéké a jog, de szerintem ők érdemelnék meg, hogy műsort csináljanak), az a tuc-tuc zenéket tekintve egy igényes nagyobb hallgatottságú csatorna.
A gond az, hogy a Sláger-Danubius-Juventus hármas viszi el a 90%-ot, és ezeken nem történik semmi új. A Slágert magamban azért rehabilitálom, mert nekik legalább a nevükben benne van, hogy ez a cél.
A Tilos ezek közül a legnyitottabb, ott a Dimmu Borgir esttől kezdve az állandó reggae és ska műsoron át underground hip-hop, jazz, tech house, minden van, meg persze cowboynak öltözött leszbikusok pudingot esznek a beszélgetős műsorban, tehát kiszolgálja a rétegigényeket, úgy jó, ahogy van. A Jazzy pedig régi űrt töltött be, és mivel idén harmadszor lesz Jazzy Dalverseny díjátadó (október 8.), tény, hogy tesz a magyar zenékért (itt jegyzem meg, hogy a Danubius is igyekszik X százalék magyar zenét játszani - az irgalmatlan nacionalista franciáknál ugyanerre, mármint nem magyar zenére, hehe, komoly országos kvóta van, ha kötelező, ha nem, tartják).
Amerikában kurva jó volt rádiót hallgatni, amikor 15 évvel ezelőtt elég sokáig ott laktam. A vicces az, hogy még a kedvenc frekvenciára is emlékszem (MAGIC102.9FM:)), az egy oldies rádió volt, tehát gyakorlatilag a Sláger. De 2001 körül találtam irgalmatlan kemény hip-hop rádiót is, ahol Jay-Z - Can I get a... meg ilyenek mentek, és erős jellel, nem úgy, mint az AbszolútFM, ahová bármikor kapcsolsz, nagyon jó fekete zenéket hallani.
Sokat fejlődött a rádiózás, rohadt sok a csatorna, jól tematizált, és megtalálom a kocsiban, amit hallgatni akarok, de:
- ez a választék csak Budapesten érhető el
- a három legnagyobb adón semmilyen tapogatózást nem érzek ebbe az irányban
- és ez baj
Lassan ott tartunk, hogy mobilnet mindenkinek, és podcastot vagy mp3 streamet hallgatsz a kocsiban, de ez csak azoknak szól, akik most is maguknak találják meg, mit akarnak szeretni, a pull típusú emberek. Akik push típusúak, tehát azt eszik, amit eléjük kerül, megérdemelnének nagyobb választékot.
Pozitívum a nagy ker-rádiókban:
- A reggeli műsorok, még az is, amelyiket utálod, még mindig jobban beindítják és pozitivitással töltik meg a hallgatók napjait, mint a reggeli TV-s műsorok
- Mónika-show meg Joshi Barat legalább még nincsen
RoFä 2009.09.28. 10:12:08
Bandúr Kandi 2009.09.28. 10:12:53
RoFä 2009.09.28. 10:13:57
RoFä 2009.09.28. 10:17:03
kađ 2009.09.28. 10:20:34
persze ez üzletileg nem jó döntés, max olyan idősávba férhetne be, aminek alig van hallgatottsága...
plusz a digitális rággyózás sem megy gyorsan, ráadásul nincs is kötelező átállási határidő, nincs megegyezés, aki a technológiát szolg., kisebb vagyont szeretne, stbstbstb.
sz'al ne örüljünk a digitális rádiózásnak, mert egyhamar semmi nem lesz belőle...
acid_jazz 2009.09.28. 10:20:48
Persze ennek is (mint mindennek) vannak financiális okai. Próbálják a tv-k, rádiók megfogni az elérhető legnagyobb nézői-hallgatói réteget. Az pedig a kommerszel megy. Nincs tere a kísérletezésnek.
Nekem azért az Mr2 pozitív példa mert ők mertek belenyúlni valamibe ami itt lógott a levegőben évek óta. Meg is támadta őket azonnal az összes konkurens média mikor látták, hogy elviszi a hallgatóikat.
Jackni-nak igaza van : Senkiháziak kezében van a popszakma! (:
RoFä 2009.09.28. 10:22:55
FORTPERFECT 2009.09.28. 10:23:05
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2009.09.28. 10:28:52
@RoFä: a Jazzy továbbra is liftzenét / MIDI csengőhangokat játszik, ez a smooth jazz, ami nem veri ki a biztosítékot senkinél, és közelebb hozza őket a rendes jazzhez, amiből szintén hallani időnként jó példákat, de csak állandó műsoraikban. De pl. a tavalyi Jazzy dalverseny lemezen talán az első szám a "Te meg én" óriási downtempo cucc, kellemes női hang, nagyon sampleres dobok, iszonyatosan kurva jó zene, és azt felfedezték, és játsszák. Teljesen riszpekt, de valóban, bebop klasszikusokra meg nagyon kemény fúziós meg latin/karib zenékre nem kell számítani délután 3 körül. Nem Jazz, hanem JazzY.
Jut eszembe, Rádió C-n is hallottam már olyat, hogy magyar teljesen underground hip-hop arc, saját rap alapok + szöveg. Nagyon jó zenék voltak, a srácot behívták a stúdióba, és 1 órán át beszélgettek vele + lejátszották néhány számát. Ez is tiszteletet érdemlő odafigyelés.
88wx335dsf 2009.09.28. 10:29:22
Szerinted nem az? Kik lehettek sikeresek abban a korszakban? Akik visszautasították a beszervezést?
kađ 2009.09.28. 10:30:56
Ha a kettőt összehozzuk, akkor igen gazdaságos struktúrát kell kialakítani, mert bármi, ami "réteg", az a nagyobb tortaszeletből a habot, egy-egy gyümölccsdarabot tud megszerezni.
Vagy önkéntes rádiós őrültek működtetik, akik szerelemből tolják a dolgot, és igazán minőséget hoznak a fülekbe, de ez igen ritka, kihaló fehér holló.
acid_jazz 2009.09.28. 10:36:15
Talán az Abszolút Fm-et tudnám ide sorolni akik R&B meg funky jóságokat tolnak.
88wx335dsf 2009.09.28. 10:46:03
Az Omega amúgy rendben van de nem vagyok benne biztos, hogy az irattárak megnyitása után nem találnánk róluk is valamit.
A többi "híres" zenészről meg ne is beszéljünk...hányinger ahogy ajvékolnak manapság, hogy megszűnt a kis köldökzsinóros rendszerük és nem kajálja a nép a pár akkordos hulladékjukat.
Bandúr Kandi 2009.09.28. 10:46:28
Bandúr Kandi 2009.09.28. 10:47:01
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2009.09.28. 11:02:31
Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.09.28. 11:10:50
Ez a radiomonitor.hu pedig jó eséllyel pályázhatna a "legidegesítőbb magyar weboldal" díjra :)))
pityke8 2009.09.28. 11:19:25
szcsongor 2009.09.28. 11:20:08
Tudom, hogy az emlitett ket adon is tulkepp mar egy "elovalogatott" valasztek megy (mert nyilvan valakik kivalasztjak h mi szoljon, a sajat izlesuk szerint), de nagyon sokszor ezeken olyan zenet hallok, amit mashol nem, sokszor adtak mar otletet h mivel is bovitsem a merevlemezem zenekeszletet :)
pityke8 2009.09.28. 11:20:22
pityke8 2009.09.28. 11:22:37
a petőfin ugyanez csak fordítva:3 óránként 1.
maydayray 2009.09.28. 11:26:39
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2009.09.28. 11:27:26
maydayray 2009.09.28. 11:28:16
szcsongor 2009.09.28. 11:30:14
gyz 2009.09.28. 11:32:19
Távolról sem vagyok kizárólagos komolyzene-fan, sőt, de a rádiók közül egyedül a Bartókot tartom kiválónak, meg alkalmanként a Petőfit.
Pár hónapja még működött egy adó, ami rockzenét játszott, ott nem átallottak 10 perces dalokat is végig leadni (pl Jethro Tull - Budapest), azt nagyon kedveltem. Jellemző, hogy megszűnt.
Marad a CD, ott legalább én válogatok, hogy mit hallgassak.
szcsongor 2009.09.28. 11:34:23
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2009.09.28. 11:39:45
a) mit hallgatunk mi?
b) ezek szerint mi tömeg vagyunk, tehát talán még kereskedelmileg is érdekes, de lefedetlen
de valószínűleg még mindig kissebbség.
hiszek abba, hogy az emberek javíthatóak, szóval, ha egész nap élőzene menne, vagy több lenne a zenekarok által játszott zene, akkor az emberek azt szeretnék. és sosem hallanánk lady gagáról pl.
lúdadónátusz 2009.09.28. 11:41:50
Groovehouse: Hajnal
Dr. Alban: bármi
Tipikusan Sláger-Danubius foscsimbókok zseléagyú droidoknak.
Ez a magyar rádiózás három pillére. GYŰ-LÖ-LÖM!
andzsin 2009.09.28. 12:01:41
A Jazzy 70%-ban smooth jazzt játszik, én örülnék ha elmennének world fusion irányába, apropó egy ilyen adót kéne csinálni.
Ha mazochista vagyok, néha egy kis Klub rádió, meg egy kis Info, lehet a Lánchíd rádiót is be kéne programoznom:)
Amikor Győr felé járok akkor meg Radio Niederösterreich:)
Szerintem egyben egyetértünk. A mai magyar popzene az fos és meg sem közelíti a nagy generáció popzenéjét sem zeneileg, sem sehogyan (tisztelet a kivételnek!).
Balance Of Power 2009.09.28. 12:06:07
gyz 2009.09.28. 12:08:27
A többi nincs beprogramozva
kesztyűtartóban Dark Side of the Moon, In the Court of the Crimson King, Love Over Gold, Yield és South of Heaven, meg egy csomó Kaláka és Kolompos :)
kađ 2009.09.28. 13:40:06
pl ezeket: Fol Chen, Katie Stelmanis, NIN, Skinny Puppy, etcetcetc. (persze ebből az 1.-re lehet mondani, h. pop)
de hogy tömeg lennénk?? [persze, minden relatív...]
majd ha a mááárketinggépezet felismeri, hogy igen, akkor lesz pénz nemcsak az igénytelenségre...
Ernoke 2009.09.28. 13:54:34
@Interstellar Overdrive: azok, akik a b-oldalt olvassák, nem hiszem, h jelentős közönséget képviselnek pl. a sláger-hallgatókhoz képest. az emberek többségének a zene annyit jelent, h "nekem mindegy, csak szóljon valami a háttérben, amíg bérszámfejtek". erre pedig a "furcsább", disszonánsabb, nehezebben befogadható zenék alkalmatlanok, a limonádé viszont tökéletes. ugyanúgy nem hiszem, h a dokk-ban fekafosra bulizó koktélos fiatal gyerekek ugyanígy bírnának bulizni valami szofisztikáltabbra is, és nem az lenne a reakciójuk, h "wtf?"... bár lehet, h nincs igazam.
Interstellar Overdrive · http://b-oldal.blog.hu/ 2009.09.28. 14:36:43
RoFä 2009.09.28. 15:49:42
kicsigee 2009.09.29. 20:50:45
Na igen ez a kereskedelmi rádiózás. Pedig a 80-as, 90-es évek zenéi pont nem csak arról az 50 db régi zenéről szól amit a rádióba leadnak minden egyes áldott nap. Jómagam Abszolút Rádiót hallgattam, csak ez is elkezdett rossz irányba menni zeneileg legalább is szerintem. Most nem hallgatok semmilyen rádiót nem is hiányzik, habár nagy ritkán a Jazzy-re rákapcsolok.
bbking 2009.10.01. 16:53:31